Artykuły
Akademik, jakiego nie było


Budujemy akademik, jakiego nie było. Billboard z takim hasłem możemy spotkać przy ulicy Romanowicza w Krakowie. Zabłocie jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się rejonów stolicy Małopolski, który oprócz inwestycji mieszkaniowych posiada również ośrodek akademicki. Już od października br. studenci będą mogli zamieszkać w powstającym naprzeciwko Krakowskiej Akademii akademiku LivinnX. Prezentacja pokazowych jednostek mieszkalnych w ramach tej inwestycji odbyła się 20 maja.


Realizowany przez 2 inwestorów – Golub GetHouse oraz CA Ventures International, będzie jedynym obiektem w Krakowie, charakteryzującym się tak wysokim standardem, przeznaczonym dla studiujących.


Nasze amerykańskie doświadczenie, tę naszą wizję standardu, jakim powinni cieszyć się studenci, chcielibyśmy przenieść również w inne miejsca na świecie: w Ameryce Łacińskiej, Europie. I tak jak tutaj, w Krakowie zaoferować go lokalnym studentom – mówili podczas prezentacji pokazowych jednostek mieszkalnych w LivinnX przedstawiciele inwestorów.


Czego szuka współczesny student?

LivinnX zapewni miejsce do zamieszkania 710 studentom w 290 jednostkach mieszkalnych z 1, 2, 3 lub 4 miejscami. Studenci, którzy zdecydują się na akademik, zastaną w pełni umeblowane pokoje z wydzielonymi strefami: dzienną z aneksem kuchennym, sypialną i łazienką.


Podczas wydarzenia zaznaczono, że oferta akademików w Polsce jest niewielka w porównaniu z możliwościami, jakie proponuje się studentom w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech lub Londynie. Co ważne, miejsca zapewniane przez uczelnie w większości przypadków są usytuowane w budynkach wymagających remontu i nie spełniają oczekiwań lokatorów.


Co zatem wyróżnia LivinnX? Kompleksowe podejście do potrzeb studentów. Ich preferencje zbadano zarówno w badaniach ilościowych, jak i jakościowych. W oparciu o zebrane informacje, w obiekcie na 2000 mkw. przygotowywana jest nie tylko przestrzeń do nauki oraz rozrywki, ale także dostępna przez całą dobę siłownia wraz z sauną, pokój do jogi, a nawet ścianka wspinaczkowa. Wygospodarowana zostanie również pracownia artystyczna, a na dachu pojawi się taras z jacuzzi.Komfort w wysokiej cenie

Za taki standard trzeba będzie jednak zapłacić. Stawki rozpoczynają się od 1350 zł, a kończą na 2000 zł od osoby. Jednak w opłacie zawierają się już wszystkie koszty łącznie z mediami. Dodatkową opłatę w wysokości 100 zł przewidziano za utrzymanie części wspólnych. Z racji tego, że ceny za wygodę nie należą do najniższych, dodatkową stroną w umowie ze studentami będą rodzice, występujący w roli poręczycieli finansowych

Jak wiadomo, studenci stanowią jedną z najliczniejszych grup korzystających z ofert wynajmu mieszkań. 710 osób, które wybiorą LivinnX zamiast prywatnych lokali, stanowi sporą grupę najemców na krakowskim rynku nieruchomości. Czy oferta LivinnX jest konkurencją dla wynajmujących mieszkania?


Można powiedzieć, że jest to oferta zupełnie inna. Proszę zwrócić uwagę na to, że student nie będzie mieszkał w budynku zamieszkania zbiorowego, gdzie mamy rodzinę z dziećmi, osoby, które prowadzą zupełnie inne życie. U nas studenci będą mieszkać tylko i wyłącznie w swojej społeczności, będą ją tworzyć i wspólnie organizować sobie czas. Jest to zupełnie inny rynek. Czy to konkurencja? Myślę, że w momencie, kiedy studenci zaczną tu mieszkać, nie będą chcieli mieszkać w mieszkaniach – twierdzą inwestorzy.


Golub GetHouse oraz CA Ventures International będą mieć swój akademiki także w Warszawie. W planach inwestycyjnych rozważają również Katowice, Poznań czy Lublin. W Krakowie inwestycja powstaje w ramach modernizacji budynku należącego niegdyś do zakładów Telpod.


Magdalena Hojniak

wiz. materiały prasowe