Artykuły
Day office - nowy trend na rynku nieruchomości


Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że na rynku biurowym pojawiło się nowe rozwiązanie – system day office. Jest to rozwiązanie odpowiadające na dzisiejsze potrzeby, łączące to, co najkorzystniejsze w pracy biurowej i home office oraz wyznacznik nowego trendu.


Day office jest rozwiązaniem idealnym dla freelancerów, start-upów i przedstawicieli wolnych zawodów, ale po doświadczeniach ostatnich tygodni, będzie to również doskonała opcja dla wszystkich, którzy nie mogą pracować wyłącznie w biurze oraz nie chcą ograniczać się jedynie do pracy z domu. Ideą day office jest właśnie połączenie obu trybów pracy. Nowe rozwiązanie doceniają specjaliści rynku biurowego oraz eksperci wellbeingu. Wymyśliliśmy to rozwiązanie na potrzeby bieżącej sytuacji, lecz także z myślą o przyszłości – wyjaśnia Magdalena Śnieżek z CitySpace, które we Wrocławiu oferuje day office w dwóch lokalizacjach: w Aquarius Business House i Nobilis Business House. Biuro na godziny Day office pozwala na korzystanie z wszystkich dobrodziejstw profesjonalnie wyposażonego biura wtedy, gdy jest to potrzebne. W ramach tego systemu do dyspozycji otrzymuje się przestrzeń do pracy, np. gabinet z kontrolą dostępu i z niezbędnym sprzętem biurowym. Takie elastyczne biuro można wynajmować na dni, ale także na godziny. Jeśli trzeba akurat zorganizować wideokonferencję, a warunki w domu nie są ku temu odpowiednie, w ramach day office można skorzystać z salki konferencyjnej. Day office w szybkim tempie zyskuje na popularności, a już niedługo stanie się trendem i nowym wyznacznikiem elastycznego trybu pracy – dodaje Magdalena Śnieżek.W kontekście doświadczeń płynących z pracy zdalnej w trakcie epidemii koronawirusa, wiele osób dostrzegło, jak trudno jest efektywnie pracować z domu – mówi Adam Lis, doradca ds. elastycznych rozwiązań biurowych w firmie JLL. W nowej rzeczywistości post-COVID-19 rozwiązania typu day office mogą okazać się znakomitym, a także pożądanym narzędziem motywacyjnym, które pozwoli pracownikom na zarządzanie sobą w czasie bez uszczerbku na relacjach z najbliższymi ani konieczności adaptowania części domu na biuro – dodaje. Zdaniem eksperta bezapelacyjną przewagą nowoczesnego biura jest możliwość korzystania z różnorodnych miejsc do pracy w zależności od wykonywanych w danym momencie zadań. Duże korzyści z pracy w systemie day office dostrzega także Agnieszka Czerkawska, Chief Executive Offcier Wellbeing Institute: Przerwa od pracy z domu, gdzie występuje dużo czynników rozpraszających, szczególnie teraz, gdy żłobki, przedszkola i szkoły nie funkcjonują normalnie, i wyjście do biura, które daje ciszę, spokój i prywatną przestrzeń, pozytywnie wpływa na naszą kreatywność i koncentrację. To wzmacnia nasze poczucie dobrostanu. Po drugie już samo wyjście z domu i zmiana otoczenia może dać nam pozytywne wsparcie.


Pomiędzy pracą zdalną a praca biurową


Okazuje się zatem, że elastyczne rozwiązania biurowe są odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby firm i pracowników. Dlatego postanowiliśmy zaproponować coś pomiędzy pracą zdalną i pracą biurową. Jestem przekonana, że day office zostanie z nami na stałe i skorzysta z niego wiele małych firm i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – przyznaje Magdalena Śnieżek z CitySpace. Dużym ułatwieniem w codziennej pracy dla przedsiębiorców i freelancerów jest pomoc recepcji w załatwianiu spraw administracyjnych oraz dostęp do pomieszczeń wspólnych, takich jak kuchnia. Elastyczność polega także na możliwości dostosowywania wielkości biura do potrzeb oraz możliwości korzystania z dodatkowych salek spotkań, gabinetów lub salek konferencyjnych – wymienia Magdalena Śnieżek z CitySpace. Przy wyborze odpowiedniego day office liczy się jego lokalizacja. Ważne jest to, by nie tracić cennego czasu na zbyt długi dojazd do biura. Warto zatem poszukać blisko centrum i w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Kolejnym istotnym czynnikiem jest standard biurowca i dostępność biura przez całą dobę.


Przestrzeń biurowa skrojona na miarę


Dzisiaj day office jest jeszcze nowością, wprowadzoną na skutek ograniczeń spowodowanych wybuchem pandemii, ale z całą pewnością już teraz należy spojrzeć na ten elastyczny tryb pracy jako na przyszły trend korzystniejszy i wygodniejszy zarówno dla pracowników, jak i firm.


Tekst: Piotr Kowalski