Artykuły
Dom w górach nie tylko dla turystów


Duży ruch w sezonie turystycznym podnosi wartość nieruchomości w górskich miejscowościach, dlatego przy odpowiedniej strategii można liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Gdzie znajdziemy najtańsze oferty domów w regionie?


Górskie miejscowości charakteryzują się całorocznym obłożeniem turystycznym. Z tego względu inwestycja w nieruchomość w takiej lokalizacji obarczona jest mniejszym ryzykiem długiego oczekiwania na rentowność najmu dla turystów i braku ciągłości. Co więcej, w okresach największego ruchu turystycznego można pozwolić sobie na znaczne podniesienie stawek za nocleg. W takiej sytuacji, zakładając, że udało nam się nabyć nieruchomość w okazyjnej cenie, możemy spodziewać się szybkiego zwrotu z inwestycji. Ceny mieszkań i apartamentów w wysokim standardzie często są jednak porównywalne, a nawet wyższe od średnich cen w największych miastach w Polsce. Tańsze rozwiązanie może stanowić zakup domu. Biorąc pod uwagę popularność gór i ogólną tendencję do wzrostu cen nieruchomości, wartość takiego budynku będzie z czasem rosnąć.

Potencjał turystyczny

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 r. ok. 49 proc. miejsc noclegowych w Małopolsce stanowiły lokale w trzech powiatach: tatrzańskim, nowosądeckim i nowotarskim —

oznacza to, że poza Krakowem na tych obszarach jest też największe zapotrzebowanie na kwatery dla turystów. Jak czytamy w raporcie GUS: odsetek osób korzystających z noclegów w ogólnej liczbie turystów w województwie dla powiatu tatrzańskiego wyniósł 19,2 proc., nowosądeckiego — 8,6 proc., nowotarskiego — 5,5 proc.


Zakopane

Warto zwrócić uwagę, że ceny domów w górach rosną wraz ze zbliżaniem się sezonu sportów zimowych. Widać to na przykładzie Zakopanego. Z raportu ronin24.pl (opracowanego na podstawie danych portalu KRN.pl) wynika, że w IV kw. 2018 r. cena domu o powierzchni ok. 100 mkw. wynosiła aż 8131 zł/mkw. W poprzednim kwartale stawki kształtowały się na poziomie 5709 zł/mkw. Średnio w roku 2018, na zakup domu należało tu wydać 6606 zł/mkw.
Zakopane: wykres zmiany średniej ceny 1 mkw. domu o powierzchni ok. 100 mkw.Nowy Sącz

Ceny były bardziej stabilne w Nowym Sączu, gdzie koszt metra kwadratowego w ciągu roku wynosił średnio 3696 zł. Najdroższe oferty sprzedaży domów (o powierzchni ok. 100 mkw.) obserwowano w I połowie 2018 r.
Nowy Sącz: wykres zmiany średniej ceny 1 mkw. domu o powierzchni ok. 100 mkw.Nowy Targ

Średnia cena domu w Nowym Targu wynosiła w 2018 r. 3796 zł/mkw. Najdroższym okresem był początek ubiegłego roku, kiedy koszt zakupu metra kwadratowego przekraczał 4 tys. zł. Największy spadek odnotowano w II kw. tego samego roku.
Nowy Targ: wykres zmiany średniej ceny 1 mkw. domu o powierzchni ok. 100 mkw.Zawoja

Stabilizacja cenowa, przy niedużej podaży domów na sprzedaż, charakteryzowała Zawoję. Według raportu ronin24.pl, średnia cena wynosiła tu 3323 zł/mkw. Pod koniec roku widoczna była jednak tendencja wzrostowa, stawka zbliżała się do poziomu 4 tys. zł/mkw.
Zawoja: wykres zmiany średniej ceny 1 mkw. domu o powierzchni ok. 100 mkw.Poza Małopolską

Ceny w górskich miejscowościach kształtują się podobnie niezależnie od regionu. Przykładowo w Solinie, w analizowanym okresie należało zapłacić średnio 4023 zł/mkw. Cena domu o powierzchni ok. 100 mkw. w Karpaczu wynosiła ok. 4400 zł/mkw. Najdrożej było w Szklarskiej Porębie, gdzie średnie stawki za metr kwadratowy kształtowały się na poziomie 5351 zł.


Joanna Kus

wykresy na podstawie raportu ronin24.pl