Artykuły
Flip – jak przygotować się do takiej inwestycji

Popularne w ostatnim czasie lokowanie wolnych środków w nieruchomości może przybierać różne formy. Jedną z nich stanowi tzw. flip.

Do najczęściej spotykanych form inwestowania w nieruchomości z pewnością należy najem. Choć jest to popularny sposób uzyskiwania dochodów pasywnych, nie sprawdzi się w przypadku osób, które od stałego zysku rozłożonego na długi okres, wolą otrzymać jednorazowo dużą sumę pieniędzy. Tutaj lepsze rozwiązanie stanowi flip, który polega na zakupie mieszkania po to, by w krótkim czasie podnieść jego wartość i sprzedać je z zyskiem. W takim przypadku klucz to znalezienie okazji, pozwalającej na zakup nieruchomości poniżej ceny rynkowej. Atrakcyjne są zwłaszcza mieszkania wymagające gruntownego remontu, zadłużone lub należące do osób, którym zależy na szybkiej sprzedaży. Okazji można szukać także na licytacjach komorniczych.


Pozyskanie potrzebnego kapitału

W sprzyjających warunkach flip pozwala na zysk na poziomie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w ciągu kilku miesięcy. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak zainwestowania dużego kapitału. Oczywiście w tym przypadku w najlepszej sytuacji są osoby dysponujące gotówką. Atrakcyjne okazje często wiążą się z koniecznością szybkiego sfinalizowania transakcji, a uruchomienie kredytu hipotecznego wymaga czasu. Nie jest to jednak reguła, od której nie ma wyjątków. Jeśli chcemy sfinansować zakup za pomocą kredytu, dobrze jest jednak już przy analizie ofert banków wybrać taką, która pozwoli na spłatę całego zobowiązania tuż po sprzedaży wyremontowanego lokalu, najlepiej bez dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę.


Właściwe oszacowanie kosztów remontu

Zakup nieruchomości poniżej cen rynkowych nie gwarantuje rentowności całego przedsięwzięcia. Już na etapie decyzji o zakupie należy trafnie ocenić aktualną wartość nieruchomości. Warto zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji, której wymiana może okazać się szczególnie kosztowna. W razie wątpliwości dobrym krokiem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Następnym etapem jest oszacowanie kosztów, jakie trzeba będzie ponieść, by wartość mieszkania wzrosła. Konieczne jest przygotowanie jak najbardziej szczegółowego kosztorysu, który pozwoli uniknąć niespodziewanych wydatków już na etapie wykonywania remontu. Przydatne mogą okazać się kalkulatory budowlane, które obliczają cenę materiałów potrzebnych do wykończenia danej powierzchni, w zależności od oczekiwanego standardu. Dają również wyobrażenie o średnich kosztach wykonania.


Dopasowanie oferty do potrzeb klienta

Gruntowny remont nie tylko poprawia wygląd mieszkania, ale stanowi dobrą okazję do wprowadzenia dalej idących zmian, np. postawienia dodatkowej ściany działowej czy całkowitej zmiany układu pomieszczeń. Podstawą jest odpowiedź na pytanie, komu zamierzamy sprzedać dany lokal. Mieszkanie blisko centrum miasta, z kilkoma niezależnymi pokojami może zainteresować inwestora, poszukującego nieruchomości pod wynajem, z myślą o studentach. Przestronny lokal z dobrym dostępem do terenów zielonych oraz szkół i przedszkoli to atrakcyjne miejsce dla rodziny z dziećmi. Niewielka kawalerka w dobrym standardzie natomiast zainteresuje singla lub młodą parę.


Jaki standard mieszkania?

Warto pamiętać o tym, że nie zawsze im wyższy standard, tym lepiej. Zbyt kosztowne zmiany mogą nadmiernie podnieść cenę mieszkania i zawęzić grono potencjalnych klientów. Należy zatem zorientować się, czego oczekują osoby z naszej grupy docelowej i zwrócić uwagę na otoczenie. Mieszkanie w kameralnej nieruchomości, na zamkniętym osiedlu z reguły kojarzy się z wyższym standardem niż lokal w starym budynku, gdzie mieszkania będą szukały osoby, którym zależy na stosunkowo niskiej cenie.


Ocena poziomu ryzyka

Flip, jak każda inwestycja, wiąże się z ryzykiem. Aby sukces był możliwy, niezbędna jest gruntowna wiedza dotycząca rynku nieruchomości. Trudno wyobrazić sobie powodzenie przedsięwzięcia bez umiejętności dokonania wyceny lokalu (zarówno na etapie zakupu, jak i późniejszej sprzedaży), właściwego oszacowania kosztów remontu czy trafnej oceny zakresu koniecznych działań. Przydatna jest również znajomość przepisów, pozwalających na ocenę stanu prawnego nieruchomości oraz dotyczących transakcji kupna i sprzedaży lokali pozornie nieatrakcyjnych, np. zadłużonych. Dlatego decydując się na tego rodzaju inwestycję, warto dobrze się do niej przygotować. Pomocne może być także skorzystanie z doświadczenia ekspertów, zajmujących się tym zawodowo. Wówczas potencjalne ryzyko niepowodzenia nieco spadnie, choć zmniejszy się również stopa zwrotu z inwestycji.