Artykuły
Jesień dla odważnych - wnętrza w kolorze chili

Amerykański Instytut Koloru Pantone po raz kolejny rekomenduje barwy, które będą dominować w modzie. A to co modne na wybiegach najsłynniejszych projektantów, podbija również serca dekoratorów wnętrz. Otoczeni jakimi kolorami spędzimy tegoroczną jesień? W tym roku promowane są odważne zestawienia kolorystyczne i energia, którą wnoszą do mieszkań.


Najważniejszą barwą sezonu jest mocna czerwień, czyli chili pepper. W przeciwieństwie do delikatniejszego odcienia (fiesta), który dominował w okresie wiosna-lato 2019, kolor stał się bardziej wyrazisty i zdecydowany. Inspiracją dla projektantów powinna być m.in. sztuka tworzona przez Fridę Kahlo oraz postać samej artystki. Mocna barwa okazuje się jednocześnie ciepła – w takim klimacie poczujemy się najlepiej tej jesieni. 

Kolejny kolor zaproponowany przez Instytut Pantone to biking red, czyli pogłębiona czerwień, zimniejsza w porównaniu do chili pepper. Obie barwy dodają energii, dlatego z powodzeniem można je wykorzystać np. w pokoju do pracy, salonie, a nawet sypialni. Ważne, by nie zestawiać ich z równie mocnymi kolorami, które mogą zmęczyć odbiorców. 

Dlaczego warto zaufać ekspertom?

Instytut jest jednostką badawczą należącą do firmy Pantone Inc., zajmującej się wykorzystywaniem kolorów m.in. w komunikacji marketingowej i identyfikacji wizualnej. Po wyniki badań amerykańskich specjalistów sięgają przedstawiciele wszelkich kreatywnych branż, w tym mody czy architektury wnętrz. Instytut opracowuje zestawienia kolorów na podstawie własnej skali – Pantone Matching System (PMS). Nowe barwy powstają w wyniku mieszania w różnych proporcjach 18 pigmentów. W efekcie opracowano charakterystykę 1761 nowych kolorów (według stanu na 2016 r.). Barwy PMS różnią się od często stosowanych przez dekoratorów, systemów RGB (czerwony, zielony, niebieski) i CMYK (cyjan, magenta, żółty, czarny). Stanowią więc kolejną alternatywę dla osób poszukujących inspiracji kolorystycznych.

Nowe barwy jesieni

Poza czerwienią, która stanowi motyw przewodni sezonu, wśród najważniejszych kolorów jesieni 2019 znalazły się także: crème de pêche/peach pink, rocky road/rugar almond, fruit dove, dark cheddar/orange tiger, galaxy blue/bluestone, eden, pantone classics, vanilla custard, evening blue, paloma, guacamole. Warto zwrócić uwagę, że wymienione barwy mają ścisły związek z branżą modową, dlatego inspiracją dla architektów wnętrz mogą stanowić kreacje najsłynniejszych projektantów. Eksperci Instytutu wzorowali się m.in. na kolekcjach prezentowanych w Londynie i podczas New York Fashion Week. Paleta jesiennych barw według ekspertów Instytutu Koloru Pantone stanowi miks leśnej zieleni, pomarańczowego i żółtego, stonowanych błękitów, głębokiego niebieskiego (wpadającego w granatowy), szarości, kremowej bieli i co ciekawe – odważnego różu. Na liście zaproponowanej przez ekspertów znalazło się kilkanaście kolorów.

Co kryje się za nazwami kolorów opracowanych na podstawie skali PMS? W jaki sposób wykorzystać je w projektowaniu wnętrz? Wybrane zestawienia kolorystyczne mają przede wszystkim sprawić, że użytkownicy poczują się dobrze w mieszkaniach zaaranżowanych zgodnie z propozycjami Instytutu. W trendach tegorocznej jesieni warto postawić też na odwagę. Instytut Pantone daje dobry przykład w postaci ciekawych zestawień kolorystycznych. Oto najważniejsze z nich.

Dark cheddar/orange tiger

Kolory dla odważnych projektantów. Wymienione barwy są mieszanką żółtego i pomarańczowego. Mają dodawać blasku wnętrzom. Zamiast klasycznych beżów, bieli czy ciemnego drewna, w tym roku to pomarańczowy ma tworzyć aurę luksusu. 

Eden

Podstawą oryginalnych jesiennych aranżacji będzie również eden, czyli nieco ekstrawagancka leśna zieleń. Dzięki temu kolorowi mamy zapomnieć o czerni, granacie i szarościach, które kojarzą się z chłodniejszą porą roku. Eden jest intensywny, ale nie jaskrawy, dlatego równie dobrze można go wykorzystać w klasycznych projektach, np. reprezentacyjnego salonu.  

Guaccamole

To kolejny kolor w ciepłym odcieniu zieleni. W porównaniu z leśnym zielonym może wydawać się mdły, dlatego zamiast pokrywać nim całych ścian lepiej zastosować go w dodatkach kolorystycznych, np. poduszkach, dywanach czy meblach. Eksperci Instytutu określają ten kolor jako trudny, ale warty uwagi. 

Fruit Dove

Odważnym projektantom spodoba się również róż – fruit dove. Szczególnie lubiany w branży modowej, tej jesieni wkroczy także na salony. Polecany do mieszkań, w których chcemy podkreślić młodzieńczą energię, nastrój zabawy i nowoczesny styl. Oryginalnym rozwiązaniem będą meble w tym kolorze, wyróżniające się na tle pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Róż to interesujący pomysł na wykończenie pomieszczenia, z którego korzystamy najczęściej, np. kuchni czy jadalni. Najodważniejsi zdecydują się również na wykorzystanie go w łazience, np. w formie fantazyjnych płytek łazienkowych. 

Galaxy blue/bluestone

Zamiast po jesienne brązy, w tym roku projektanci powinni sięgnąć pod stonowane odcienie błękitu, zbliżone wyrazem do kolorów ziemi. Takie barwy z jednej strony będą czymś nowym, a z drugiej ze względu na subtelny charakter, nie przytłoczą wnętrza.

Klasyka

Dla osób, które nie lubią być zaskakiwane, Instytut Pantone przygotował dodatkową listę kolorów, tzw. klasyczną. Są na niej odświeżone, ale dobrze znane projektantom, odcienie granatowego, szarości i bieli. 

Karolina Naramek