Artykuły
Kuchnia sercem domu. O trójkącie roboczym i ergonomii wnętrza

Kuchnia jest sercem domu. Stare powiedzenie sprawdza się od lat. Niezależnie od jej wielkości i panujących aktualnie trendów aranżacyjnych, to w niej koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Idealna kuchnia jest praktyczna i funkcjonalna, odznacza się ergonomią i spełnia stylistyczne upodobania użytkownika. O czym należy pamiętać, urządzając kuchnię marzeń?

 

Funkcjonalność  – podział na strefy

 

Podział kuchni na 5 podstawowych stref użytkowych zdefiniuje kolejność czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków oraz ułatwi komunikację w pomieszczeniu. Najważniejsze jest takie zaplanowanie zabudowy meblowej, by możliwe było wyodrębnienie najważniejszych obszarów roboczych w kuchni: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania lub pieczenia.

 

Strefa zapasów – to przestrzeń, w której wypakowujemy i przechowujemy zakupione produkty. Najważniejszym wyposażeniem tej strefy jest chłodziarko-zamrażarka. Musimy przewidzieć miejsce na przechowywanie zapasów. Nie powinno tu zabraknąć pojemnych szafek i szuflad.   Dobrze, by w tej strefie znalazł się blat, na którym będziemy rozpakowywać zakupy. Najlepiej, kiedy strefa zapasów zlokalizowana jest jak najbliżej wejścia do pomieszczenia.

Strefa przechowywania – w tej strefie powinny znaleźć się: zastawa kuchenna, akcesoria kuchenne, naczynia, pojemniki, miski itp. Z powodzeniem można tu przechowywać sprzęt AGD  wykorzystywany podczas gotowania. Ważne, by każdy element miał przyporządkowane miejsce.  Najważniejszym wyposażeniem tej strefy jest funkcjonalna zabudowa meblowa.

Strefa zmywania – to obszar, w którym myjemy naczynia oraz oczyszczamy produkty spożywcze wykorzystywane do przyrządzania posiłków. Przestrzeń przeznaczoną do zmywania powinien zdominować funkcjonalny zlewozmywak i zmywarka do naczyń. Nie powinno też zabraknąć koszy na odpady segregowane i pojemników na detergenty, myjki i gąbki używane w kuchni.                 

Strefa przygotowywania – to przede wszystkim funkcjonalny blat roboczy, na którym przygotowujemy większość potraw. Ważną kwestią jest umiejscowienie wszystkiego w zasięgu wzroku i dosłownie na wyciągnięcie ręki. W tej strefie dobrze sprawdzą się wysuwane szuflady, które z powodzeniem pomieszczą pojemniki na przyprawy i mniejsze ilości produktów sypkich potrzebnych do gotowania, jak również wszelkie podręczne akcesoria, takie jak deski do krojenia, miarki kuchenne, miski itp.                                                              

Strefa gotowania – to najważniejsza strefa kuchenna, w której znajdują się płyta grzewcza i piekarnik. Zwolennicy kuchenek mikrofalowych oraz ekspresów do kawy, właśnie tutaj powinni zaplanować ich lokalizację. W tej strefie musi znaleźć się blat roboczy, na którym będą serwowane dania oraz miejsce na garnki, pokrywki i patelnie.          

Wydzielając strefy funkcjonalne w naszej kuchni, warto pamiętać o tym, żeby były one dostosowane do naszych indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Jeżeli np. korzystamy z dużej liczby półproduktów, przeznaczmy więcej przestrzeni na miejsce magazynowe, planując np. mniejszą liczbę blatów. Nierzadko sztywno wyznaczane strefy nieznacznie mieszają się ze sobą. Ważne jednak, aby układ był zaplanowany w jak najbardziej świadomy i przemyślany sposób.   

 

Trójkąt roboczy w kuchni  

 

Według zasad ergonomii prace kuchenne powinny układać się w tzw. trójkąt roboczy, tak aby najważniejsze sprzęty poszczególnych stref, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak tworzyły wierzchołki tego trójkąta. Ta prosta zasada zdecydowanie poprawia komfort pracy, sprawia, że wszystkie produkty i sprzęty usytuowane są blisko siebie. Najwygodniej, gdy tzw. trójkąt roboczy jest jak najbardziej zwarty, dlatego zasada określa następujące odległości między urządzeniami:

 

·         między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm;

·         między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach);

·         między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.

 

Powyższe zasady zobrazują nasze oczekiwania względem pomieszczenia. W zależności od metrażu oraz kształtu, każda kuchnia będzie wyglądała inaczej, jednak jeżeli jest to możliwe, ustawmy szafki w kształcie litery U lub dwurzędowo. Dzięki temu nawet niewielka kuchnia stanie się wygodna i funkcjonalna.

 

Nie zapominajmy, że kuchnia jest integralną częścią całego mieszkania i podobnie jak inne pomieszczenia, powinna obrazować upodobania stylistyczne użytkownika. Na nic podział na strefy, jeżeli wystrój nie będzie cieszył domowników. Pamiętajmy również, że kuchnię urządzamy na lata – warto zainwestować w sprzęty i materiały dobrej jakości. Jeżeli wymarzona kuchnia wykracza poza nasze możliwości finansowe, zainwestujmy w blat. Fronty zawsze można wymienić.

 

Jeśli obawiamy się, że zastosowanie wymienionych zasad i podziałów sprawi, że kuchnia stanie się nudna, a liczba szafek całkowicie zdominuje przestrzeń roboczą – nic bardziej mylnego. Na rzucie rozrysowano kuchnię o powierzchni ok. 7 mkw., gdzie z powodzeniem zastosowano podział na strefy zgodne z zasadą „trójkąta roboczego”. Mimo niewielkiego metrażu oraz całej ściany wykorzystanej pod zabudowę meblową, w dodatku w kolorze ciemnego granatu, kuchnia jest otwarta i jasna.               

 

Styl w pełni odpowiada gustom inwestora. Zabudowa meblowa została zaprojektowana z wysokiej klasy kamienia oraz spieku kwarcowego. Marzenie właścicielki o zielonej ścianie, niewymagającej pielęgnacji, spełniliśmy, stosując płytki imitujące pnącza. Całość jest wygodna w użytkowaniu oraz interesująca w odbiorze.


Barbara Iwasieczko
PRACOWNIA B