Artykuły
Meble inne niż wszystkie

Współcześnie rynek oferuje meble o przeróżnych kształtach i kolorach. Różnorodność, z jakiej można wybierać, jest ogromna, mimo to wciąż wiele osób poszukuje zupełnie niepowtarzalnych wzorów.


Nietypowe meble chyba nikogo już nie dziwią. Nawiązania do motywów występujących w naturze lub osiągnięć techniki można znaleźć nie tylko w sposobie zdobienia, ale i samej formie stołu, fotela czy krzesła. Zarówno zawodowi projektanci, jak i amatorzy urządzający własne mieszkanie prześcigają się w tworzeniu takich mebli, które będą się wyróżniać i zachwycać klientów lub odwiedzających gości.


Mieszkanie podobne do właściciela

Mieszkanie w pewien sposób odzwierciedla charakter i styl życia jego mieszkańców. Współczesna kultura promuje indywidualizm, nic dziwnego zatem, że tak ważna jest dla nas potrzeba wyróżnienia się. Poza tym osoby o silnej osobowości lub oryginalnych zainteresowaniach, często naturalnie chcą pokazać, co jest dla nich ważne. Awangardowe meble mogą stać się środkiem wyrazu. Przykładowo krzesło zrobione ze sztalugi, łóżko w kształcie łodzi czy regał z niesztampowymi zdobieniami, nawiązują do pasji ich twórców lub użytkowników. Innym rozwiązaniem jest postawienie na abstrakcyjne kształty, które nie muszą mieć konkretnego znaczenia, ale przyciągają wzrok i sprawiają, że w pomieszczeniu panuje nietypowy klimat. Niestandardowe mogą być również materiały, które zostaną wykorzystane do wykonania mebli czy innych przedmiotów codziennego użytku. Jednych nietypowe meble będą zachwycać, wśród innych – zwłaszcza zwolenników tradycyjnych rozwiązań – mogą budzić mieszane uczucia. Z pewnością jednak nadają one mieszkaniu interesujący wyraz.


Meble dla ekologów

Jedną z grup miłośników nietypowych mebli stanowią osoby, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne. Wiąże się to z próbą unikania sztucznych materiałów, jakie po zużyciu mebla, przez setki lat zalegają na wysypiskach śmieci. Syntetyczne tworzywa można zastąpić np. przez drewno, najlepiej nielakierowane, ale konserwowane za pomocą naturalnego oleju lub wosku. Coraz więcej mówi się jednak o konieczności oszczędzania tego surowca. Wycięcie dorosłego drzewa to strata dla środowiska. Niektóre meble można jednak wykonać bez wycinki. Gałęzie zrzucone przez wiatr mogą okazać się świetnym materiałem na krzesła o oryginalnych kształtach. Inne materiały naturalne, często wykorzystywane do produkcji mebli, to wiklina i rattan. Można z nich wyplatać fotele, stoliki kawowe, taborety, a nawet niewielkie regały, składające się np. z 2-3 półek. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy zostaną ustawione przy łóżku lub w pobliżu fotela, na którym siadamy, by czytać ulubione książki. Zaletą mebli z wikliny czy rattanu jest to, że można korzystać z nich zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Podczas sprzyjającej pogody, mogą służyć jako meble ogrodowe lub zestaw wypoczynkowy stojący na balkonie. Lekkość materiałów, z których zostały wykonane, ułatwia przenoszenie przedmiotów, zgodnie z aktualną potrzebą.


Drugie życie przedmiotów

Troska o środowisko naturalne może przejawiać się nie tylko w próbie ograniczenia powstawania nowych odpadów, ale i w wykorzystywaniu starych, zniszczonych przedmiotów. Jeden z przykładów stanowią popularne ostatnio meble z palet. Już same palety wykonuje się często z drewna odpadowego, a po zużyciu można je przerobić na stół, łóżko lub stylowy regał. Wystarczy tylko dobry pomysł albo inspiracja, którą znajdziemy np. na różnych na stronach internetowych, prezentujących własnoręcznie wykonane przedmioty codziennego użytku. Aby nowo powstały mebel był estetyczny i funkcjonalny, potrzebne są jeszcze umiejętności z zakresu podstawowej obróbki drewna. Palety to nie jedyne tworzywo wykorzystywane do wykonywania mebli. Na wystawach, gdzie prezentuje się nietypowe elementy umeblowania, można spotkać również lampy ze słoików, krzesła ze starych, drewnianych kół lub beczek, obicia foteli ze ścinków tkanin, a nawet wersalki zrobione z fragmentu samochodu. Twórcy z bogatą wyobraźnią i odrobiną talentu potrafią wykonać naprawdę oryginalne przedmioty.


Walory oryginalnych rozwiązań

Niewątpliwym atutem nietypowych mebli jest ich oryginalna, niepowtarzalna forma. Nawet jeśli kilka osób wykona stół czy krzesła, inspirując się podobnym pomysłem, trudno będzie znaleźć dwa identyczne egzemplarze. Kolejną zaletę takiego rozwiązania stanowi satysfakcja z własnej pracy – wiele osób wykonuje takie modele własnoręcznie, ewentualnie zamawia u fachowców przygotowanie mebla według własnego projektu. Wykorzystanie odpadowych materiałów i samodzielne wykonanie pozwalają ograniczyć koszty.


Ryzyko, o którym warto pamiętać

Zbyt wyszukana forma, choć ciekawa pod względem wizualnym, może stracić pod względem użyteczności. Wybierając meble do mieszkania, nie należy zapominać o aspekcie bezpieczeństwa i ergonomii. Poza tym bardzo oryginalne meble mogą stanowić prawdziwe wyzwanie w czasie aranżacji wnętrza, ponieważ trudno dopasować do nich pozostałe elementy umeblowania i dodatki. Nie powinny one zbyt mocno kontrastować z oryginalnymi przedmiotami. Jednocześnie jeśli całe pomieszczenie urządzimy z wykorzystaniem bardzo nietypowych mebli, całość może wydawać się przytłaczająca, zwłaszcza jeśli pokój jest niewielki. W niektórych przypadkach lepszym pomysłem może być postawienie na jeden detal szczególnie mocno przyciągający wzrok. Pozostałe elementy aranżacji będą stanowiły dla niego tło, tworząc razem harmonijną całość.