Artykuły
Najem kawalerki w Krakowie – gdzie i za ile?


Mieszkania o niewielkim metrażu to szansa na niezależność dla osób, które przez wiele lat wynajmowały pokoje w lokalach studenckich. Kawalerki to również dobre rozwiązanie dla par, które chcą zaoszczędzić na wspólnym wynajmie. Czy z perspektywy najemców kawalerki są osiągalne finansowo? Gdzie zapłacimy najwięcej?

 

Na rynku nowych mieszkań, zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnie, największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Coraz większy odsetek nabywców decyduje się też na zakup 3-pokojowego lokalu. Popularność kawalerek jest umiarkowana. W atrakcyjnych lokalizacjach taka inwestycja może się szybko zwrócić, jeśli planujemy przeznaczyć ją na wynajem. Mimo wyższej średniej ceny metra kwadratowego, 1-pokojowe mieszkania to dobra opcja dla osób kupujących w pojedynkę (z mniejszą zdolnością kredytową). Z kolei biorąc pod uwagę wyłącznie rynek najmu, kawalerka okazuje się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Obok mieszkań studenckich, w których im więcej niezależnych pokoi, tym lepiej, oferty mieszkań 1-pokojowych są najczęściej poszukiwane w Krakowie. Takich mieszkań szukają zarówno single, jak i pary.

Największym atutem kawalerek jest niezależność, przy nieco niższej cenie niż w przypadku np. lokalu 2-pokojowego. Z analizy ronin24.pl wynika, że różnica między średnimi stawkami najmu w najdroższej i najtańszej dzielnicy Krakowa wynosi 490 zł. W badaniu uwzględniono oferty wynajmu mieszkań o powierzchni ok. 30 mkw., opublikowane na portalu ogłoszeniowym KRN.pl.

 

Gdzie najdrożej i najtaniej?

Najwięcej za najem kawalerki musimy zapłacić w dzielnicach: Grzegórzki (1500 zł), Podgórze (1466 zł), Stare Miasto (1395 zł) i Prądnik Biały (1343 zł), który wyróżnia się wieloma ofertami najmu w nowo wybudowanych inwestycjach. Przyczyną niższej ceny mieszkań (w porównaniu do Grzegórzek i Podgórza) w Starym Mieście często jest niższy standard wykończenia i wyposażenia. Wielu właścicieli nie inwestuje w remont, ponieważ nadal uważa, że lokalizacja w ścisłym centrum rekompensuje najemcom gorszy stan techniczny lokalu czy ewentualne braki w wyposażeniu.

Najtańszymi dzielnicami pod względem czynszów najmu niewielkich mieszkań są: Nowa Huta (1010 zł), Łagiewniki-Borek Fałęcki (1073 zł), Bieżanów-Prokocim (1080 zł), Swoszowice (1100 zł) i Czyżyny (1143 zł).

 

Wynajem w popularnych lokalizacjach

Jak czytamy w raporcie ronin24.pl, wynajem 30-metrowego mieszkania w równie często wybieranych przez najemców Bronowicach i Krowodrzy, wiąże się z podobnym wydatkiem –  odpowiednio 1292 i 1269 zł.

Szeroką ofertą kawalerek na wynajem charakteryzują się również Dębniki. Tutaj za wynajem mieszkania o powierzchni ok. 30 mkw. należy zapłacić średnio 1280 zł. Niewiele powyżej 1200 zł oczekują od najemców właściciele 1-pokojowych lokali oferowanych w Prądniku Czerwonym.

Tańszym rozwiązaniem jest wynajem kawalerki w Podgórzu Duchackim, Bieżanowie, Mistrzejowicach, Wzgórzach Krzesławickich i co ciekawe – Zwierzyńcu. W wymienionych lokalizacjach stawki najmu mieszczą się w przedziale 1125-1196 zł.

 

Nie tylko czynsz dla właściciela

W każdym przypadku do czynszu wpłacanego na konto właściciela należy doliczyć opłaty administracyjne i eksploatacyjne. Zaletą niewielkich mieszkań często okazuje się niski czynsz administracyjny (dla 1 lub 2 lokatorów). Ze względu na metraż można zaoszczędzić również na kosztach ogrzewania.