Artykuły
Nowy rok, nowe wnętrze

Nowy rok to nowe postanowienia, obietnice złożone sobie lub naszym bliskim, świeży start dla każdego. Ale co interesującego niesie za sobą zmiana cyferki w kalendarzu dla projektantów wnętrz? Przede wszystkim zwiastuje nowe trendy, które będą rządziły naszymi wnętrzami, wprowadzały do nich całkowite rewolucje i perfekcyjne, wymuskane przez designerów formy. Zawsze podchodzę do tych szumnych zapowiedzi producentów płytek czy oświetlenia z rezerwą, bo przecież to tylko chwyt marketingowy. Nowy rok jest jednak dobrą klamrą, która pomaga rozgraniczyć trendy i tendencje oraz zaobserwować zachodzące w nich zmiany z lekkim dystansem. Skupmy się jednak na tym, co warto wypróbować, przemyśleć i zobaczyć w 2018 r.

1. Zieleń we wnętrzach ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem – temat tym bardziej aktualny, że w Krakowie mocno walczymy o jakość naszego powietrza, więc każda roślinka jest na wagę złota. Żywe rośliny pomagają nam w odpoczynku, relaksie i wyciszeniu, a przy tym regulują jakość powietrza i oczyszczają je z toksyn. Kontakt z zielenią nie tylko pomaga się odstresować, ale również zachęca do zdrowego trybu życia i zwiększa poziom naszego zadowolenia. Najmodniejsze rośliny to teraz monstera deliciosa, wszelkie gatunki palm czy kojarzące się z PRL-em paprocie. Jeśli ktoś nie ma ręki do roślin, może stworzyć galerię plakatów z motywami roślinnymi. Warto zadbać w swoim domu o odpowiedni relaks.

2. Kolorowy zawrót głowy – biel, szarość i czerń już dawno odeszły do lamusa. Pora postawić na wyraziste i odzwierciedlające nas samych kolory, które ożywiają wnętrze i doskonale podkreślają jego atuty. Nie chodzi oczywiście o stworzenie w swoim mieszkaniu iście bajkowej kompozycji złożonej z zieleni, czerwieni i żółci. Postawmy na gładkie, neutralne ściany, a jedną z nich (np. kolankową na poddaszu) podkreślmy wyrazistym kolorem – butelkową zielenią, przygaszonym fioletem, przybrudzonym niebieskim lub pudrowym różem. Warto odrobinę zaszaleć i zachwycić nie tylko siebie, ale i odwiedzających nas znajomych. Koniecznie wybierzmy się do najbliższego marketu budowlanego i poprośmy o wzorniki farb. Producenci oferują barwy głębokie w wielu stopniach połysku, które w zależności od konkretnej pory dnia wyglądają całkiem inaczej. A jakie barwy będą najczęściej pojawiały się w nowym roku we wnętrzach? Ja stawiam na brudny róż, głęboką czerwień i pastelowe odcienie fioletu, który został ogłoszony przez Pantone kolorem roku 2018.

3. Koniec z białymi kuchniami – ostatnio coraz częściej sięgamy po te w odcieniach głębokiego antracytu, a nawet klasycznej, matowej czerni. Myślę, że zachwyt nad ponadczasowymi i eleganckimi białymi kuchniami już dawno powinien minąć. Pora postawić na głębię i refleks, który gwarantuje nam paleta ciemniejszych i eleganckich barw. Jeśli nie jesteśmy na tyle odważni, aby postawić na czerń w całej zabudowie, to przynajmniej zaszalejmy w jej dolnej, bardziej podatnej na zabrudzenia części. Wybierajmy kolory z refleksem, najlepiej nakładane na fronty w formie bardziej odpornego na zarysowania lakieru. Szczególnie polecam połączenie grafitowych frontów kuchennych z kamiennym blatem i mosiądzowymi lub złotymi dodatkami, które podkreślą charakter aranżacji poprzez odbicia kontrastujące z gładkimi płaszczyznami drzwiczek mebli.

4. Rękodzieło i motywy ludowe – nie komercjalizujmy w pełni naszych wnętrz produktami z popularnych sieciówek, które może mieć każdy "Kowalski". Poszukajmy na strychu lub w piwnicy starych mebli, ceramiki czy obrazów, które przy pomocy farby, ściereczki i dobrych chęci mogą powtórnie wrócić na salony, sprawiając, że nasze wnętrze zyska wyjątkowy i indywidualny detal. Recycling nadal jest w modzie, a każdy mebel czy przedmiot posiada swoją duszę, która czasami wymaga kilku sprawnych zabiegów odświeżających. Na targach designu rządzą ostatnio tapety i dekoracje inspirowane sztuką ludową wprost z Czarnego Lądu, ale pamiętajmy również o bogactwie naszej kultury i chwalmy się tym, co mamy. Teraz niełatwo będzie kupić np. oryginalne krzesła projektu Józefa Chierowskiego.

5. Wnętrza skrojone na miarę fabryki – inspiracje starymi fabrykami to coraz częściej pojawiający się element naszych wnętrz. Ostatnio chętniej sięgamy w swoich aranżacjach po naturalne licówki cegły, metal, blachę czy surowy mosiądz lub rdzę. Taki klimat z pewnością prezentuje się niezwykle oryginalnie, ale nie przypadnie do gustu większości z nas. Warto postawić we wnętrzach industrialnych na naturalne materiały. Nie zastępujmy oryginalnej cegły tanim klinkierem z marketu budowlanego, a stolika kawowego poszukajmy na giełdzie staroci, wykorzystując do jego stworzenia starą skrzynkę na narzędzia. Dużą uwagę przywiążmy do oświetlenia, które stanowi o spójności aranżacji i było bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego zakładu. W tym momencie rynek renowacji starych lamp kwitnie i można się spodziewać, że w nowym roku popularność tej surowości i prowadzonych natynkowo instalacji będzie ciągle wzrastała.

6. Wielki Gatsby wraca w formie – art déco narodził się w Paryżu, jednak jego korzenie pochodzą z Rosji. Obecnie trwa odrodzenie tego stylu, a projektanci coraz chętniej sięgają po motywy pochodzące z okresu szalonych lat 20. – czasu kabaretów, jazzu i początków kinematografii. Przyznam szczerze, że ostatnio podczas moich internetowych wędrówek zostałem oczarowany stylem tamtych czasów – proste, geometryczne formy, wyraziste kolory, zaokrąglenia i ornamentyka czerpiąca z krajów Dalekiego Wschodu i Egiptu. Dużo tutaj pięknych, ekskluzywnych tkanin, które zachęcają do relaksu, a w aranżacjach dominują intrygujące żyrandole wykończone złotem lub dekoracyjnym szkłem w formie kloszy. Art déco to również symetria, na co warto zwrócić uwagę szczególnie przy biało-czarnych aranżacjach.

Nowy rok to nowe wnętrza, które pora nieco odświeżyć i nadać im zupełnie odmienny charakter. Gorąco namawiam do odważnych decyzji, a wśród przedstawionych powyżej propozycji z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Niech będzie to chociażby przemalowanie ściany lub wymiana lampy w salonie – ważne, aby mieć poczucie pozytywnej zmiany, która sprawi, że nasze mieszkanie lub dom stanie się bardziej wyraziste i będzie odzwierciedleniem naszego gustu.