Artykuły
Śródziemnomorski wystrój wnętrz i etno-design


Śródziemnomorski wystrój wnętrz  i etno-design. Słysząc to, widzę włoskie, hiszpańskie i greckie nadmorskie miasteczka, naturalne materiały jak kamień, lniane tkaniny, ciepłe południowe światło. Ten temat został już opracowany i opisany na wszelkie sposoby. Ale przecież Morze Śródziemne ma też przeciwległe do południowego, północne wybrzeże. Tam leży kraj, o którym wiele osób słyszało i w którym sporo osób było, jednak zwykle nie kojarzymy go z architekturą, wnętrzami czy designem, ale z plażami, klubami i wielkimi hotelami – Maroko.

 

W poszukiwaniu oryginalnych wzorów

W czasach, kiedy wszystko jest produkowane maszynowo z matrycy w milionach egzemplarzy, są miejsca, w których nadal klasyczne rzemiosło jest w rozkwicie i w 100 proc. ręcznie powstają prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Dodatkowo Maroko cechuje kompletnie inna od europejskiej kultura arabska. Oryginalne wzory i kolory oraz ich zestawienia w połączeniu z ciekawymi formami tworzą kopalnie pomysłów i inspiracji dla projektowania wnętrz. Potencjał ten został już doceniony przez wielu producentów płytek i ceramiki, tworzących całe serie inspirowane marokańskim i arabskim wzornictwem. Ostatnio nawet firma pochodząca z północnej Europy – gigant w zaspokajaniu potrzeb na wyposażenie wnętrz, do wiodącego u niej stylu skandynawskiego, wplata bardziej egzotyczne i obce dla Europejczyków wzory i motywy, w tym orientalne.

 Etno-design – co to takiego?

Zanim przejdziemy dalej, zatrzymajmy się nad pojęciem etno-design. Składa się ono z dwóch członów: etno od słowa etniczny i design (nie wymaga tłumaczenia). Maroko zasypuje nas nieskończoną ilością wzorów, kolorów oraz ich zestawień od zawsze zakorzenionych w tamtejszej kulturze.

Dla mnie bardzo cenne jest to, że większość produktów i materiałów jest lokalnie produkowana z materiałów dostępnych na miejscu, wykonana w tradycyjny, przekazywany z pokolenia na pokolenie sposób. Każdy taki przedmiot, niezależnie czy jest to tagin (tradycyjny garnek gliniany), płytka podłogowa czy dywan, jest produkowany ręcznie według tradycyjnego wzoru. Każdy przedmiot jest inny, niepowtarzalny oraz wysokiej jakości. Duży plus stanowi też to, że produkty te są kompletnie odmienne od dostępnych na europejskim rynku odpowiedników o takiej samej funkcji. Poza tym często oprócz tego, że pełnią funkcję użytkową, są dziełami sztuki.

 A jak to wszystko ma się do projektowania?

Nowe wzory, ciekawe kolory w oryginalnych zestawieniach to tysiące możliwości na stworzenie nowych unikalnych projektów z zastosowaniem ciekawych produktów. Dodatkowym atutem jest to, że wnętrza zaprojektowane w stylu marokańskim, są ciepłe i przytulne, co stanowi duży kontrast dla do niedawna popularnych chłodnych wnętrz w stylu nordyckim czy skandynawskim z dużą ilością bieli i szarości. Teraz we wnętrzach pojawiają się wyraźne, mocne kolory: zielenie, czerwienie, pomarańcze, kolory ziemi, ultramaryna oraz czerń i biel. Całość dopełniona pięknymi wzorami i fakturami materiałów.

 

Naturalne wełniane koce, pledy, poduchy czy dywany o charakterystycznych wzorach nadadzą niepowtarzalny klimat każdemu wnętrzu. Wprowadzą do pomieszczenia ciepło i nadadzą mu przytulny nastrój. Znajdziemy też doskonałe inspiracje do wykończenia łazienki czy kuchni, bo Maroko to wspaniałe ręcznie robione mozaiki ze szkliwionej ceramiki, a także mosiężna armatura, mosiężne i miedziane ręcznie kute umywalki – misy i dodatki. Mozaiką można wykończyć umywalki, blaty kuchenne, stoły i posadzki oraz dowolne dekoracje od waz po całe ściany i fontanny. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia projektanta.

 

Inspiracje i produkty prosto z Maroka

W chwili obecnej projektanci coraz częściej sięgają po inspiracje i produkty z afrykańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, dzięki czemu sporo takich produktów można już dostać na naszym rynku, głównie w sklepach internetowych. Wybór nadal jednak jest ograniczony, a ceny wygórowane. Jeżeli planujesz mieszkanie w stylu marokańskim, możesz rozważyć bardzo ciekawy scenariusz. Czy nie byłoby wspaniale odbyć wyprawy w poszukiwaniu inspiracji do aranżacji własnego mieszkania, skosztować nowych smaków niesamowitych potraw, poczuć zgiełk medyn, zanurzyć się w zapachach, jakich nie znałeś, zobaczyć Maroko w towarzystwie swojego projektanta? Osobiście targować się o wymarzony dywan, a dekoracje i dodatki do wnętrza kupić na legendarnym targu w Marrakeszu? A wieczorem po wypoczynku nad oceanem w twórczej atmosferze współtworzyć z projektantem pomysły i projekt do własnego mieszkania.

 Piękna wyprawa i przygoda, z której przywieziesz dużo więcej niż szczery i oryginalny projekt wnętrz oraz produkty do ich realizacji. Przywieziesz czyste emocje i przeżycia zaklęte w pięknych przedmiotach. Od tego momentu wnętrze twojego mieszkania nabierze jeszcze większej głębi i kolorów. Maroko to też przepiękne widoki i krajobrazy, oryginalna architektura oraz piękna kultura i sztuka. Wszystko to można zatrzymać na zdjęciach, które w formie grafik naniesionych na różne nośniki przeniosą klimat orientu do naszych mieszkań i domów. Abstrakcyjne zdjęcie kaktusów czy wzorów mozaiki wydrukowane na szkle, podświetlone i zamontowane na przykład pod prysznicem, stworzy wspaniały klimat w naszej łazience.

 


Twórcza interpretacja zamiast kopiowania

Cały czas należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy przenosić wszystkiego bezpośrednio w takiej formie, jaką zobaczymy, odwiedzając marokańskie wnętrza. Grozi to stworzeniem przysłowiowej góralskiej chaty na Mazurach i w bardzo prosty sposób prowadzi do stworzenia tzw. kiczu. Jeżeli chwilę pomyślimy, a klimat i charakter wnętrz marokańskich oraz produkty, które możemy nabyć i wykorzystać, potraktujemy jako inspirację, to nie kopiując wszystkiego bezpośrednio jeden do jednego, jesteśmy w stanie stworzyć wspaniałe projekty, które będą oryginalne i zachwycą niejedną osobę lubującą się w szkle i betonie.

 


projekt i wizualizacje: arch. Jolanta Smolarska

tekst i zdjęcia: arch. Michał Smolarski