Artykuły
Usługi pośrednictwa dla obcokrajowców

O skali wynajmu mieszkań dla obcokrajowców, preferencjach zagranicznych nabywców nieruchomości w Krakowie i kierowanych do nich usługach pośrednictwa, z Robertem Grabcem, Senior Real Estate Broker w Private House Brokers, rozmawia Katarzyna Wojaczek.

 

 

Jak oceniasz poziom zapotrzebowania na usługi pośrednictwa nieruchomości dla cudzoziemców?

 

Obecnie zapotrzebowanie na usługi tego typu znacznie wzrosło, szczególnie w kontekście wynajmu. W dużych miastach, ze względu na bardzo dynamiczny przyrost powierzchni biurowych, obcokrajowców pojawia się bardzo dużo. Ze względu na atrakcyjne warunki pracy, jakie otrzymują w Polsce, osoby te często w krótkim czasie decydują się na przeprowadzkę.

 

Czy wpływa to na ich decyzję o skorzystaniu z usług pośrednictwa?

 

Zważając na to, że często przeprowadzka do innego kraju odbywa się bardzo szybko, takie osoby zwykle nie mają czasu ani głowy do poszukiwania nowego lokum. Ponadto z ich przeprowadzką i nową pracą wiąże się jeszcze wiele innych spraw, które trzeba zorganizować (założenie konta, uzyskanie zezwolenia na pracę, przewiezienie rzeczy itp.). Wówczas pomoc pośrednika jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

 

Zdaje się, że rynek nieruchomości w Polsce nieco różni się od innych.

 

Zgadza się. Dlatego ktoś, kto w tak krótkim czasie ma zmienić miejsce zamieszkania, a przede wszystkim kraj, może mieć pewne problemy z szybkim poznaniem nowych realiów. Taki klient woli powierzyć tę kwestię pośrednikowi, który doskonale zna rynek, ceny, lokalizacje. Jest w stanie pomóc z formalnościami (szczególnie, że wielu właścicieli nie zna języka angielskiego) i wprowadzić klienta do mieszkania spełniającego jego wymagania, ograniczając przy tym do minimum ryzyko związane z procesem poszukiwania i wynajmu nieruchomości.


Czy możemy mówić o wzrostowej tendencji zapotrzebowania na usługi pośrednictwa przez obcokrajowców?

 

Zdecydowanie tak. Patrząc przez pryzmat realizowanych obecnie i planowanych inwestycji biurowych oraz tego, że wciąż docierają do nas informacje o planach dużych korporacji na zatrudnienie w trakcie najbliższego roku czy dwóch lat wielu tysięcy nowych pracowników –  wydaje się być bardziej niż pewne, że zapotrzebowanie na profesjonalne usługi pośrednictwa dla obcokrajowców będzie rosło.

 

Szczególnie, że aby rozwijać swoje oddziały w Krakowie, duże korporacje sprowadzają
z zagranicy swoich doświadczonych pracowników i managerów, którzy w Polsce stają się odpowiedzialni za wyszkolenie i rozwój takich jednostek.

 

Od kilku lat na terenach Krakowa powstają kolejne powierzchnie biurowe, a duże firmy i korporacje coraz częściej przenoszą tu swoje siedziby. Jakie czynniki wpływają na to zjawisko?

 

Czynników jest wiele, chociażby łatwy dostęp do bardzo dobrze funkcjonującego lotniska, dobra komunikacja miejska, rozpoznawalność Krakowa, w tym duża liczba rozrywek
i atrakcji, a także dostęp do wykształconych i ambitnych młodych pracowników, stawiających na rozwój, którzy dostępni są za niższe stawki niż na Zachodzie Europy.

Koszty wynajęcia lub wybudowania siedziby również są niższe niż w wielu innych krajach, a tym samym utrzymanie oddziału firmy wymaga mniejszego nakładu finansowego. Dzięki takim oszczędnościom pracodawca może zaproponować sprowadzonemu z zagranicy pracownikowi lepsze warunki pracy.


Czy proces pośrednictwa z udziałem mieszkańców innych krajów różni się pod kątem prawnym od standardowego pośrednictwa?

 

W przypadku wynajmu proces ten pod względem prawnym nie różni się znacząco. Strony podpisują umowę z reguły w wersji polsko-angielskiej, gdzie wersją wiążącą prawnie jest część w języku polskim. Obcokrajowca obowiązują takie same regulacje prawne jak Polaka.

 

Inaczej sprawy mają się w przypadku procesu kupna/sprzedaży, tutaj należy pamiętać o wielu dodatkowych czynnikach, np. o tym, aby dokładnie zbadać, czy w przypadku osoby z danego kraju, niezbędne jest uzyskanie dodatkowych dokumentów i zezwoleń. O ile zakup mieszkania nie powinien być problemem, o tyle nabycie gruntu czy domu może okazać się bardziej skomplikowane i czasochłonne. Dodatkowo aby przeprowadzić formalności, niezbędne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.


Załóżmy, że taką umowę już sporządziliśmy i wynajmujemy mieszkanie cudzoziemcowi. Czy możemy napotkać jakieś przeszkody na dalszym etapie?

 

Należy pamiętać, że gdy obcokrajowiec nie będzie terminowo regulował płatności za wynajem, zdecydowanie trudniej od takiej osoby wyegzekwować płatność. Proces windykacji jest wtedy utrudniony i skomplikowany. Z obcokrajowcem również problematyczne będzie zawarcie umowy najmu okazjonalnego, w której wymaga się wskazania nieruchomości, do której najemca wyprowadzi się po zakończeniu umowy najmu, i uzyskania oświadczenia właściciela tej nieruchomości o wyrażeniu zgody na przyjęcie go pod swój dach. Organizujący sobie życie w nowym miejscu obcokrajowiec, może mieć z tym problem.

Moje doświadczenie zawodowe pokazuje jednak, że ludzie innej narodowości znacznie rzadziej zachowują się nieuczciwie.


Ludzi jakich narodowości spotykasz najczęściej, świadcząc usługi pośrednictwa?

 

W Krakowie możemy spotkać wiele osób z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Niemiec, Indii, Francji, Hiszpanii oraz USA. Co ciekawe, ostatnio coraz częściej pojawiają się również obywatele krajów Ameryki Południowej: Meksyku, Brazylii, Kolumbii.

 

Częściej pytają o wynajem czy kupno?

 

Zdecydowanie częściej pytania dotyczą wynajmu nieruchomości. W wielu innych krajach normą jest, że ludzie wynajmują mieszkanie lub dom przez całe życie i z takim nastawieniem przyjeżdżają też do Polski. Nie oznacza to jednak, że nie biorą pod uwagę kupna nieruchomości, jednak z reguły najpierw decydują się na wynajem, aby później ewentualnie dokonać zakupu. Warto pamiętać, że potencjalny kupiec nie zna Krakowa, zatem najpierw chce się do niego „przekonać”, aby ocenić, czy to miejsce mu odpowiada i czy nieruchomości dostępne na rynku są warte zainwestowania pieniędzy. Zależy mu na dobrym zorientowaniu się w kwestii lokalizacji i charakteru poszczególnych części miasta.

 

Zdecydowanie częściej zakupu nieruchomości w Polsce dokonują osoby, które w jakiś sposób są lub były związane z naszym krajem, niż osoby, które dopiero do niego przyjechały.

 

Polska jednak staje się coraz bardziej atrakcyjna pod kątem inwestycyjnym, gdyż nakład finansowy jest niższy niż w innych krajach, a stopa zwrotu z wynajmu wyższa. Inwestorów z zagranicy również nie brakuje.

 

Mówiąc o zakupie mieszkania, warto wspomnieć o nowym trendzie, który pojawił się na polskim rynku nieruchomości, jakim jest usługa zarządzania. Czy zagraniczni właściciele decydują się na tego typu udogodnienia?

 

Oczywiście. Obcokrajowcy, którzy kupują nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, bardzo chętnie powierzają wyspecjalizowanym firmom bieżący nadzór i opiekę nad mieszkaniami.


Istnieją dla nich jakieś ogólne preferencje związane z lokalizacją?

 

Zagraniczni mieszkańcy Krakowa najchętniej wybierają dla siebie lokalizacje w centrum, takie jak Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze. Są to miejsca, które najszybciej poznają po przyjeździe do Krakowa i przez to stają im się najbliższe. Lubiane są przez nich także lokalizacje zapewniające łatwy dostęp do szkół międzynarodowych, gdzie uczęszczają ich dzieci. Dodatkowo w centrum wszystkie atrakcje miasta są na wyciągnięcie ręki, co również nie pozostaje bez wpływu na decyzje o zakupie bądź wynajmie nieruchomości.

 

Myśląc natomiast o zakupie inwestycyjnym, obcokrajowcy oprócz lokalizacji w sercu miasta, decydują się także na mieszkania blisko biurowców, licząc na ich wynajem przez cudzoziemców takich jak oni. Zdają sobie sprawę z tego, czego taki klient oczekuje i doskonale wiedzą, jak dostosować mieszkanie, aby spełniało wszystkie jego wymagania.

Czy mają szczególne upodobania dotyczące samego mieszkania?

 

Dla osób poszukujących mieszkania dla siebie, szczególnie atrakcyjne są apartamenty na ostatnich piętrach inwestycji oraz z widokiem na tereny zielone, Wawel, Wisłę. Tacy klienci szukają z reguły nowoczesnego budynku zapewniającego wiele udogodnień, takich jak sauna, basen, siłownia, lub odrestaurowanej kamienicy z historią, gdzie można nabyć przestronne mieszkanie z wysokimi sufitami

 

Nieruchomości przeznaczone pod inwestycję muszą być w pierwszej kolejności funkcjonalne i cechować się dobrym wykorzystaniem przestrzeni. Ważny jest układ mieszkania oraz łatwość, z jaką potencjalnie można w przyszłości sprzedać taką nieruchomość.