Artykuły
Wkrótce poznamy Krakowskiego Dewelopera Roku


Na rok 2020 wypadła 9. edycja organizowanego co 2 lata przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań konkursu o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku. Nieprzerwanie od 2004 r. jury konkursowe wyłania najlepsze firmy, które na przestrzeni 2 minionych lat zrealizowały inwestycje mieszkaniowe na terenie stolicy Małopolski. Tym razem ocenie zostało poddanych 14 projektów mieszkaniowych, oddanych do użytkowania w 2018 i 2019 r. przez 11 firm. Wśród nich zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrodę Złotego Sokoła.


W tegorocznej edycji konkursu zgłoszone inwestycje oceni sąd konkursowy składający się z przewodniczącego prof. Andrzeja Wyżykowskiego, arch. Andrzeja Rymarczyka – właściciela Pracowni Projektowania Architektonicznego, arch. Doroty Koźmińskiej – właścicielki DK-Development, Piotra Krochmala – Prezesa Monitora Rynku Nieruchomości, red. Janusza Michalczaka – dziennikarza Dziennika Polskiego i Tytusa Misiaka – wieloletniego Prezesa Zarządu i Członka Honorowego SBDiM. Członkowie jury podkreślają, że z każdą edycją prezentowane w konkursie inwestycje są na coraz wyższym poziomie. Pierwszej selekcji najatrakcyjniejszych przedsięwzięć dokonują już same firmy deweloperskie, zgłaszając jedynie te projekty, dzięki którym ich zdaniem mają szansę uzyskać tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku. Choć ze względu na panującą sytuację wywołaną pandemią konkurs stanął pod znakiem zapytania, ostatecznie udało się przeprowadzić zaplanowane na ten czas działania. Do końca maja były przyjmowane zgłoszenia konkursowe, by od czerwca aż do końca lipca sąd konkursowy miał okazję zapoznać się i przeanalizować nadesłane dokumenty.


Nieodłączną częścią analiz były wizyty członków jury zarówno w firmach walczących o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku 2020, jak i na zgłoszonych przez nich inwestycjach. Do 21 sierpnia potrwają obrady sądu konkursowego, w ramach których zostaną wyłonieni tegoroczni laureaci. Uroczystą galę konkursową połączoną z wręczeniem nagród zaplanowano na 11 września 2020 r. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Do 9. edycji konkursu o tytuł Krakowskiego Dewelopera Roku nominowane zostały firmy, zgłaszające następujące inwestycje:


 • Apartamenty Klimaty — zespół budynków mieszkalnych „Apartamenty Klimaty” przy ul. ks. Wojciecha Karabuły 12,14,16
 • Arkada Inwestycje — budynek mieszkalno-usługowy „Zabłocie Concept House” przy ul. Ślusarskiej 6
 • Bryksy — zespół budynków mieszkalno- -usługowych przy ul. Lipskiej 4,6,8
 • Dasta Invest — budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Lubelskiej 10
 • Dom-Bud M. Szaflarski — budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Głowackiego 30
 • Excon — budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Lubostroń 15A
 • Geo Mieszkanie i Dom — budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Mazowieckiej 72
 • Inter-Bud Developer: 
 1. budynek wielorodzinny na osiedlu „Wiślane Tarasy 2.0” przy ul. Grzegórzeckiej 69d;
 2. budynek mieszkalny oraz mieszkalno- -usługowy na osiedlu „Grzegórzki Park” przy ul. Francesco Nullo 32;
 3. osiedle domów jednorodzinnych „Nove Skotniki” przy ul. Dobrowolskiego;
 4. budynek mieszkalny wielorodzinny „M House” przy ul. Meiera 16c, zaklasyfikowany do programu MDM
 • Semaco Invest Group — budynek mieszkalny wielorodzinny „Mogilska Tower” przy ul. Łaszkiewicza 4
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota-Inwest” — zespół mieszkalny wielorodzinny „Apartamenty Borek” przy ul. Armii Kraków 22
 • Verona Building — budynek mieszkalny wielorodzinny „Riva Verona” przy ul. Madalińskiego 11a.
Tekst: Magdalena Hojniak