Artykuły
Własny dom jeszcze w te wakacje?


Epidemia COVID-19 spowodowała wzmożenie zainteresowania działkami i domami z ogrodem. Wiele osób, które do tej pory wahały się z podjęciem decyzji o budowie domu, teraz ostatecznie się na nią decyduje. Ale wadą tradycyjnej technologii murowanej jest czas powstawania budynku, który może trwać nawet kilkanaście miesięcy. O tym, czy jest możliwe, aby cieszyć się własnym domem jeszcze w te wakacje, rozmawiamy z Michałem Suderem, specjalistą ds. budowy z firmy Stalowe Domy specjalizującej się w budowie domów na szkielecie stalowym.Na czym polega technologia, w której budujecie?


Budowanie metodą Stalowych Domów polega na postawieniu konstrukcji budynku z elementów stalowych wykonanych w warunkach fabrycznych na bazie szczegółowego projektu konstrukcyjnego. Elementy łączone są przy pomocy wkrętów samowiercących w panele ścienne i dźwigary dachowe. Szkielet wypełniany jest wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Od zewnątrz budynek zamykany jest takimi materiałami jak: płyty OSB, płyty MFP, blachy, płyty termoizolacyjne, płyty warstwowe, płyty cementowo-drzazgowe lub inne.


Czy w tej technologii można wybudować całoroczny dom jednorodzinny, którym będzie można cieszyć się jeszcze w tym sezonie?


Oczywiście, pozwala na to oparta o lekki szkielet stalowy technologia szkieletowa, którą staramy się popularyzować z sukcesem od kilku lat w naszym kraju.


Ile trwa budowa domu w tej technologii?


Budowa domu w tym systemie już do stanu deweloperskiego trwa do ok. 3 miesięcy, a w przypadku prostego, niedużego domu, nawet krócej. Więc jeśli ktoś właśnie teraz decyduje się na rozpoczęcie prac budowlanych, to ma realne szanse na spędzenie późnych wakacji w swoim własnym domu.


Jak wygląda kwestia trwałości takiego domu? Czy nie jest mniej „solidny” niż murowane domy?


Kwestia trwałości budynku to nie tyle sprawa technologii, ile jakości i solidności wykonania przez ekipę budującą. Istotne jest zastosowanie materiałów, które spełniają wszelkie normy współczesnego rynku budowlanego. W naszej technologii jak najbardziej buduje się solidne domy całoroczne, a stalowy szkielet posiada 50 lat gwarancji. Rzeczywiście w Polsce buduje się więcej domów murowanych, jednak dostrzegamy znaczną zmianę i wzrost zaufania do innych metod, w naszym przypadku do lekkiego szkieletu stalowego. Wynika to przede wszystkim z faktu szybkości budowy. Współczesne, szybkie tempo życia, pochłoniecie pracą, sprawiają, że nie mamy czasu na to, aby poświęcić budowie przynajmniej rok, jak to jest w przypadku metody tradycyjnej. Od wielu lat metodą szkieletową buduje się w USA, Kanadzie, krajach skandynawskich, a także Japonii, co oznacza, że jest ona nie tylko sprawdzona, ale i dopracowana.


Jakie budynki najczęściej stawia się w tej technologii?


My najczęściej budujemy domy jednorodzinne, zarówno wolnostojące, jak i bliźniaki, czy szeregowce, a także garaże, budynki gospodarcze, nieduże budynki użyteczności publicznej. Technologia sprawdza się świetnie w dobudówkach i nadbudowach z uwagi na swoją lekkość.


Wspomniał Pan już o czasie powstawania budynku, a jakie są jeszcze inne zalety w porównaniu do budowy metodą tradycyjną i innymi metodami?


Niezwykle istotna jest energooszczędność powstałego budynku. Ponadto metoda przemysłowej prefabrykacji gwarantuje wysoką jakość i powtarzalność wykonywanych elementów, co wpływa na precyzję wykonania. Technologia pozwala także na szybką modernizację czy przebudowę domu, a stal jest materiałem w 100 proc. uzyskiwanym ze źródeł odnawialnych i podlega recyklingowi. Nie wywołuje żadnych uczuleń. Ze względu na ocynkowanie nie koroduje i nie jest podatna na zniszczenia, np. przez gryzonie czy grzyby oraz nie wymaga stosowania impregnatów.


Jak pod względem energooszczędności wypada dom szkieletowy w porównaniu z tradycyjnymi budynkami?


Nasze domy dzięki wysokiej jakości zastosowanych materiałów konstrukcyjnych i rozwiązań instalacyjnych są kwalifikowane jako budynki niskoenergetyczne. W porównaniu z domami tradycyjnymi wypada to doskonale, bo już przy mniejszej grubości przegrody zewnętrznej jesteśmy w stanie osiągnąć świetne parametry cieplne. I tak np. ściana zewnętrzna z 15 cm wypełnieniem materiałem termoizolacyjnym oraz ociepleniem elewacji 15 cm warstwą styropianu daje nam współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,13 W/m2K, a przypomnijmy, że obecnie obowiązującą wartością maksymalną jest wartość 0,23 W/m2K. W przyszłym roku będzie to 0,20. Obserwujemy znaczną poprawę świadomości współczesnego inwestora, który poszukuje produktu ekonomicznego i energooszczędnego. Istotne bowiem jest to, aby koszty budowy domu były na poziomie naszej dostępności, a postawiony budynek był tani w użytkowaniu. Dobrze ocieplony dom i zastosowanie wentylacji mechanicznej koniecznej w tak szczelnym budownictwie gwarantują, że koszty utrzymania domu są na naprawdę niskim poziomie.


Czy każdy projekt architektoniczny można dostosować pod budowę metodą szkieletu ze stali?


Tak, praktycznie każdy projekt domu jednorodzinnego można dostosować do tej technologii. W ramach umowy na budowę adaptację projektu do szkieletu stalowego wykonujemy bezpłatnie.


Czy w przypadku domu szkieletowego kwestie formalno-prawne różnią się od wymogów dla zwykłego procesu inwestycyjno-budowlanego?


Kwestie formalnie nie różnią się tutaj niczym. Jak na każdy budynek powyżej 35 mkw. należy uzyskać pozwolenie na budowę. Proces inwestycyjno-budowlany przebiega tak samo jak dla każdego innego budynku, który nie jest dopuszczany do budowy na zgłoszenie. Dodatkowo zmiana technologii budowy jest tzw. zmianą nieistotną, co w praktyce oznacza, że mając pozwolenie na budowę w technologii np. murowanej, możemy bez problemu wybudować dom w oparciu o szkielet stalowy i w żadnej mierze nie wpłynie to na dopuszczenie budynku do użytkowania.


Rozmawiała: Anna Kozioł