Artykuły
Znaczne podwyżki w Krakowie – analiza cen mieszkań

Po pierwszym półroczu 2018 r. sytuacja w Krakowie wygląda tak, jak niemal na wszystkich największych rynkach nieruchomości w Polsce – mieszkania drożeją. W porównaniu do ubiegłego roku średnie ceny krakowskich mieszkań wzrosły o ponad 6 proc., czyli blisko 400 zł na metrze kwadratowym. To dużo, a może być jeszcze więcej, jeśli nie dojdzie do częściowego wyhamowania popytu.

 

Oferta cenowa w poszczególnych dzielnicach przedstawia się podobnie jak w poprzednich latach. Nadal najdrożej jest w Starym Mieście i sąsiadujących z nim rejonach, a najtaniej na obrzeżach i w obrębie Nowej Huty. Przy czym w drugim przypadku zauważamy wzrost zainteresowania nabywców. Nowa Huta zaczyna być postrzegana jako obszar przyjazny rodzinom – np. ze względu na przestrzenie wspólne bogate w zieleń. Po II kw. 2018 r. stawki metra kwadratowego kształtują się poniżej średniej dla miasta i wynoszą 5899 zł/mkw. Wyniki raportu ronin24.pl (na podstawie danych portalu KRN.pl) wskazują, że do najtańszych dzielnic należą także: Swoszowice (5516 zł/mkw.), Bieżanów-Prokocim (5382 zł/mkw.), Wzgórza Krzesławickie (5538 zł/mkw.), Mistrzejowice (5992 zł/mkw.). Granicę 6 tys. zł nieznacznie przekroczyły Bieńczyce – na koniec II kw. 2018 r. średnie ceny mieszkań wynosiły tu 6018 zł/mkw. Analiza obejmuje mieszkania o powierzchniach ok. 55 mkw.

 

Im bliżej centrum, tym drożej

W przypadku najdroższych dzielnic nie ma zaskoczenia. Nadal sprawdza się zasada, że im bliżej centrum, tym droższe nieruchomości w ofercie. Stare Miasto to dzielnica, w której inwestują osoby poszukujące inwestycji z segmentu premium. Ze względu na ograniczone możliwości zabudowy, podaż nowych projektów jest nieduża. Jednym ze sposobów zwiększenia oferty stają się, coraz częściej przeprowadzane, adaptacje zabytkowych kamienic. Drugim typem zabudowy są nowoczesne apartamentowce, wyposażone w szereg udogodnień dla mieszkańców (m.in. spa, baseny, tarasy widokowe czy siłownie). Na drugim miejscu pod względem kosztów zakupu nieruchomości znalazł się Zwierzyniec. Po pierwszym półroczu bieżącego roku ceny utrzymują się w tej dzielnicy na poziomie 9741 zł/mkw.

 

Mieszkanie w cenie poniżej 9 tys. zł znajdziemy już w równie popularnych Grzegórzkach i Krowodrzy. Stawki za metr kwadratowy wynoszą w tych częściach miasta odpowiednio: 8492 i 8040 zł. Wysokie ceny w przypadku wymienionych dzielnic determinuje kilka czynników. Pierwszym z nich jest niedaleka odległość od Starego Miasta, na którego prestiżu korzystają także inwestycje realizowane w sąsiadujących z nim dzielnicach. Kolejnym czynnikiem decydującym o popularności lokalizacji jest dostęp do komunikacji miejskiej, a także obiektów biurowych. Fakt, że w Grzegórzkach skupia się znaczna część krakowskiego rynku biurowego, przekłada się na mieszkaniowy potencjał dzielnicy (nabywcy biorą pod uwagę bliskość miejsca pracy).

 

Do zamieszkania w Bronowicach skłania przede wszystkim stosunkowo niedaleka odległość od centrum, liczne połączenia komunikacji miejskiej oraz dostęp do przedszkoli, szkół, uczelni i innych placówek publicznych. Lokalizacja ta (podobnie jak Krowodrza) jest często wybierana przez osoby inwestujące w mieszkania pod wynajem, np. studencki. Według raportu ronin24.pl średnia cena w Bronowicach w II kw. br. sięgnęła 8027 zł/mkw.

 

Największa oferta w Podgórzu 

Około połowa podaży nowych inwestycji powstaje w Podgórzu, co oznacza kontynuacje ubiegłorocznego trendu. Po pierwszym półroczu ceny mieszkań wynoszą średnio 7674 zł/mkw. Stosunkowo dużym wskaźnikiem nowych inwestycji charakteryzują się także Dębniki, gdzie w analizowanych okresie za mieszkanie należało zapłacić ok. 7041 zł/mkw. W średnich cenach poniżej granicy 7 tys. zł możemy nabyć obecnie mieszkanie w dzielnicach: Prądnik Biały, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Czyżyny oraz Podgórze Duchackie.


Joanna Kus