Artykuły
Mieszkanie obok biurowców się opłaci


Inwestycje mieszkaniowe w pobliżu biurowców to obecnie jedna z najbardziej opłacalnych opcji dla osób poszukujących nieruchomości pod wynajem.


Lokalizacja, w parze z ceną, niezmiennie stanowi najważniejszy czynnik brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze inwestycji mieszkaniowej. Na lokalizację składa się jednak wiele elementów, z których w ostatnim czasie najważniejsze wydają się dwa — komunikacja oraz bliskość miejsca pracy.

Biorąc pod uwagę tę zależność, coraz popularniejszym trendem jest realizowanie osiedli mieszkaniowych obok centrów biurowych. Z kolei deweloperzy wznoszący biurowce muszą szczególnie brać pod uwagę infrastrukturę drogową, komunikację publiczną oraz przestrzeń parkingową — bez tego trudno będzie znaleźć najemców i w pełni skomercjalizować budynek. Wpływ komunikacji publicznej na atrakcyjność i wartość inwestycji widoczny jest we wszystkich dużych miastach. Temat został dokładnie przeanalizowany na przykładzie Warszawy, w raporcie CBRE, ZDG TOR, ZTM oraz Placemakers „Warszawskie biura na nowych torach. Biurowa mapa Warszawy a rozwój komunikacji publicznej 2018–2021”. Podobne mechanizmy sterują rozwojem krakowskiego ośrodka biznesowego.

Wykorzystanie potencjału komunikacji publicznej powinno być kardynalną zasadą inwestorów, choć takie działanie wymaga determinacji i odwagi – podkreśla Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

Relacja rynku mieszkaniowego z biurowym ma duże znaczenie w kontekście inwestowania w mieszkania w celu szybkiej odsprzedaży lub czerpania zysków z najmu (zarówno długo-, jak i krótkoterminowego). Pracownicy krakowskich korporacji oraz przedsiębiorcy i specjaliści regularnie odwiedzający Kraków w celach biznesowych tworzą liczną i przede wszystkim bezpieczną grupę najemców.

Potencjał tego segmentu rynku jest ogromny. Wystarczy przywołać dane o liczbie firm i zatrudnionych w nich osób. Według informacji Urzędu Miasta Krakowa, w 2017 r. w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (BPO) działało 76 międzynarodowych przedsiębiorstw, tworząc miejsca pracy dla ok. 60 tys. osób. Średnio każdego dnia w krakowskim sektorze BPO przybywa 28 stanowisk pracy. Wspomniane 60 tys. osób stanowi 28 proc. ogółu zatrudnionych w całym kraju.

Miasto będzie wspierać rynek biurowy

Nie ulega wątpliwości, że inwestycji biurowych będzie przybywać. W 2017 r. zasoby powierzchni biurowej w mieście przekroczyły 1 mln mkw. W ubiegłym roku Kraków znalazł się na 2. miejscu w Europie 8. miejscu na świecie w rankingu Tholons Services Globalization City Index, oceniającym miasta pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej. Aby zwiększyć potencjał rozwojowy stolicy Małopolski, magistrat opracował dokument strategiczny: „Krakowski Program Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta”.

Ponadto jednym z zapisów „Strategii Rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030” jest przygotowanie oferty terenów inwestycyjnych z dostępnością komunikacyjną i wyposażeniem infrastrukturalnym. Z drugiej strony warto pamiętać, że jako jedno z zagrożeń dla równowagi przestrzennej miasta wymienia się nacisk inwestorów na zabudowę atrakcyjnych przyrodniczo terenów, korytarzy ekologicznych oraz stref przewietrzania.

Władze miasta planują także udostępnienie miejskich nieruchomości na potrzeby przedsiębiorców oraz wprowadzenie ulg podatkowych jako narzędzia wspierającego rozwój firm.

Czynsz powyżej średnich stawek

Aktualna polityka miejska jest ukierunkowana na dalszy rozwój ośrodków biznesowych, a inwestowanie w mieszkania pod wynajem w pobliżu centrów biurowych może przynieść wysoką stopę zwrotu. Z raportu ronin24.pl, opracowanego na podstawie danych portalu KRN.pl, wynika, że miesięczny czynsz wynajmu w przykładowych „biurowych dzielnicach” - Grzegórzkach, Prądniku Czerwonym czy Podgórzu - przekracza krakowską średnią. W przypadku lokali o powierzchni ok. 40–60 mkw. stawki czynszów w przeliczeniu na metr kwadratowy, w IV kw. 2018 r. wynoszą odpowiednio: 42 zł (Prądnik Czerwony), 47 zł (Grzegórzki) oraz 45 zł (Podgórze). Krakowska średnia w tym samym okresie to ok. 41 zł/mkw.

Joanna Kus