Artykuły
Rynek kamienic odporny na kryzysy


Problemy branży budowlanej wydają się omijać rynek krakowskich kamienic. Kto i jak korzysta na tego rodzaju inwestycjach?

Ostatnia dekada to dla rynku nieruchomości prawdziwe „złote lata”. Ceny mieszkań w największych polskich miastach poszybowały w górę o kilka, a nawet kilkanaście procent, banki chwalą się coraz to większymi liczbami zawartych umów hipotecznych, zaś deweloperzy wręcz nie nadążają z budową kolejnych mieszkań, które rozchodzą się w ekstremalnie szybkim tempie, często jeszcze na etapie tzw. dziury w ziemi.

Choć obecnie eksperci przewidują spadki i załamanie rynku deweloperskiego w niedalekiej perspektywie, warto rzucić okiem na te segmenty rynku, które od lat skutecznie opierają się wszelkim wahaniom i zawirowaniom giełdowym. Przynależą do nich z całą pewnością kamienice. Szacuje się, że w Krakowie mamy ich ok. 10 tys., zaś każdego roku kolejne zabytkowe budynki przywracane są do żywej tkanki miejskiej. Mieszkania i apartamenty dostępne w tego typu nieruchomościach cieszą się nieprzemijającą popularnością, zwłaszcza wśród osób inwestujących w lokale z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy. Jak obecnie prezentują się ceny na rynku kamienic oraz czego dokładnie szukają w tym segmencie klienci?

Kim są nabywcy mieszkań w kamienicach?

Decydujący się na zakup mieszkania w kamienicy to głównie osoby aktywnie inwestujące swoje środki w nieruchomości, prowadzące biznes oparty na wynajmie lokali, bądź też – z drugiej strony – mieszkający za granicą i poszukujący w Krakowie swojej przystani, w której będą mogli zatrzymać się na wypoczynek, odwiedzając nasz kraj. Ze względu na fakt, iż kamienice znajdują się głównie w ścisłym centrum miasta, cele biznesowe są najpopularniejszymi pobudkami, jakie kierują kupującymi tego typu nieruchomości. Choć niejednokrotnie – zwłaszcza przy dużych metrażach czy apartamentach dwupoziomowych – właściciele sami decydują się na zamieszkanie w kamienicy.

Klientów możemy podzielić na dwie dodatkowe grupy. Pierwsza z nich to osoby, które szukają mieszkań do generalnego remontu, aby później sprzedać je z zyskiem bądź zachować dla siebie, ale zaoszczędzić na samej transakcji, a dodatkowe środki przeznaczyć np. na wyposażenie lokalu. Drugą grupę tworzą klienci oczekujący najwyższego standardu i przekazania mieszkania gotowego „pod klucz”.

Ile należy zapłacić?

Zakup mieszkania w kamienicy to jednak często większy wydatek niż bliźniacza nieruchomość w nowej inwestycji. Wynika to głównie z atrakcyjnej lokalizacji, historycznych walorów budynku, zabytkowych w nim elementów, takich jak drewniane parkiety, zdobione piece kaflowe czy oryginalna drewniana stolarka drzwiowa, ale także z prestiżu, jaki nadaje fakt zamieszkiwania w tak wyjątkowym budynku.

Obecnie w Krakowie, rozpatrując chęć zakupu mieszkania w kamienicy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu od ok. 7000 zł aż do nawet 20-25 tys. zł/mkw. Rozbieżność cenowa wynika ze standardu budynku oraz samego apartamentu, dodatkowych udogodnień, na jakie mogą liczyć mieszkańcy kamienicy oraz lokalizacji. Za najbardziej luksusowe przestrzenie, z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu, zakole Wisły czy płytę Rynku Głównego, nierzadko należy zapłacić nawet kilka milionów złotych.

Podobne uwarunkowania kształtują ceny całych budynków wystawianych na sprzedaż – w tym przypadku najtańszych kamienic możemy szukać w Podgórzu, gdzie cena za metr kwadratowy w 2016 r. wynosiła nieco ponad 4700 zł, zaś najdroższe usytuowane są, oczywiście, w Starym Mieście. Tu za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio ponad 16 000 zł.

Mieszkanie w kamienicy jako inwestycja

Mieszkania w krakowskich kamienicach stanowią dobrą inwestycję i sposób na zainwestowanie środków. Wraz z upływem czasu ceny takich lokali stabilnie rosną, co daje pewność, że nawet jeśli teraz nie rozważamy sprzedaży, to w przyszłości z pewnością uda nam się zarobić na takiej transakcji.

Koneser Group